Adobe Flash Player’e veda zamanı

Adobe, aldığı kararla birlikte 2021 yılında Flash Player’ı kullanımdan kaldırıyor. Sebebini ise şöyle açıklıyor: Html 5 ile gelen güvenlik açıkları Flash Player’ı önemsiz hale getirdi. Google, Apple, Mozilla tarayıcıları için Flash güvenlik güncellemeleri sunacak, tarayıcıların yeni versiyonlarında kullanılacak ama yeni Flash özellikleri bulunmayacak.

Adobe aynı zamanda Flash Player’ın lisanssız ve günü geçmiş versiyonlarının dağıtımının yapıldığı bazı bölgelerde Flash desteğini kesinlikle sonlandıracak. Flash, bir çok saldırganın hedefi haline gelmişti. Bu haliyle saldırganların, hedef makinelere girmelerini sağlayacak bir çok fayda da sunuyordu.Flash desteğini yavaş yavaş çekmeye başlayan firma, kullanıcılarına alternatif özellikler sunmaya odaklandı. Örneğin Google ‘Oynatmak için tıkla’ eklentisini aktive ederek, kullanıcıların flash’ı kullanmaya başlamadan önce onaylarını alır oldu. Benzer uygulama tüm diğer  bilindik tarayıcılarda da uygulanmakta.

Tüm bunlardan anladığımız şey ise Flash, kısa vadede bütünüyle kullanımdan kalkmayacak fakat, kullanım alanı oldukça kısıtlanacak. Belirli alanların dışında Flash kullanımı, özellikle de Adobe’un vermiş olduğu bu son karar sonrasında oldukça azalacak. Kaldı ki güvenlik noktasında beklentileri karşılayamaması da, Flash’ın kullanımını iyiden iyiye anlamsız kılıyor.İnstagram & Youtube & Twitter & Discord