Apple, Corellium Karşısındaki Davayı Kaybetti!!

Apple, Corellium adındaki bir startup firmasına karşı açtığı davayı kaybetti. Bir süredir “sanallaşma” üzerine çalışmalar yapan firma, güvenlik araştırması yapmak için kullanıcılara iOS arayüzü sunmuştu.

Firmanın bu projesini mahkemeye “telif hakkı ihlali” gerekçesiyle dava açtı. Ancak davaya bakan yargıç, Corellium’u haklı buldu ve Apple haksız duruma düştü. Yani Corellium kullanıcılara sanal ortamda iOS üzerinde çalışmaya devam etme hakkını doğurdu.

Bu Sefer Corellium Haklı!

Mahkemeye taşınan olayın sadece varlığı biliniyor. Fakat bu son gelişme, firma yetkilileri, kullanıcıları ve geliştiricilerini memnun edecek cinsten. Fakat firma, Corellium’un bu startup projesi ile hackerlara fırsat tanınabileceğini savunuyor olsa da mahkeme tarafından güvenlik araştırması için onay çıktı. Fakat Apple, bu projenin iPhone’lardaki açıkların bulunup hacklerlar tarafından kullanılabileceğini ifade etti.

Yukarıdaki iddia hakim tarafından “samimiyetsiz değilse bile şaşırtıcı” olarak tepki aldı. Telif davası doğrultusunda Corellium’un adil kullanım yaptığını ve güvenlik girişimine karşı ihtiyati tedbir talebini reddetti.

Firmanın geliştirdiği startup, PC üzerinden iOS işletim sistemini sanallaştırma yapabilmekte. Bu da işletim sisteminde açık arayanların işini kolaylaştırıyor. Sanallaştırma ise basitçe şöyle: Bir bilgisayar üzerinde farklı bir işletim sistemi çalıştırılabiliyor.Instagram & YouTube & Twitter & Discord