Discord, iOS Kararında Geri Adım Attı!

Çoğunlukla oyuncular içinde popüler olan sesli ve görüntülü konuşma uygulaması Discord, iOS hakkındaki kararında geri adım attı. Birkaç gün önce Discord sunucularında bulunabilen +18 içerikler App Store için sıkıntı teşkil ettiğinden, içerikler kaldırılmıştı.

Discord Kararından Vazgeçti

Geçen hafta sunulan duyuru, Discord iOS uygulaması üstünden kullananları etkiliyordu. Karara bakılırsa iOS üstünden hiç bir NSFW (+18) içerik görüntülenemeyecekti. Bununla beraber yalnızca kanallar için etkinleştirilebilen NSFW özelliği, bütün sunucular için de ayarlanabilir hale gelmişti.

Yeni karara göre iOS üstünden yalnızca +18 içerikler paylaşan sunucular görüntülenemeyecek. Sunuculardaki kanallara konulan NSFW’nin görüntülenmesi kullanıcı tercihine bırakılacak.

Discord’un iOS kullanıcıları için yayınladığı karar, Android kullanıcılarını etkilemiyor. Eğer iOS kullanıcıları uygulamada saklanan herhangi bir içeriği görmek isterse başka bir platformdan giriş yapmak zorunda.

Alınan bu kararın nedeninin Apple’ın politikaları olduğu düşünülüyor. Zira Apple, App Store’daki uygulamaların doğrudan +18 içerik içermesini istemiyor. Diğer platformlarda bir değişim yapılmaması, alınan kararın Apple’ın baskısı ile olabileceğini bize gösteriyor.

Tüm Platformlarda Yaş Doğrulaması Getiriliyor.

Herhangi bir sunucuda kullanıcıların NSFW içeriklerini görüntülemesi için 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Eğer 18 yaşından küçük bir yaş seçtiyseniz Trust & Safety formu üzerinden kimlik doğrulaması yapmalısınız. Kimlik üzerinde doğum tarihi net bir şekilde görünür hâlde fotoğrafını çekip atmanız gerekiyor. Discord’un önceki açıklamalarını görmek için bu linke tıklayın.