Discord, iOS Kullanıcılarını NSFW Sunucularından Engelliyor

Discord, iOS cihaz kullanan bütün kullanıcılarını NSFW (Not Safe For Work) sunucularından engelliyor. Bunun sebebi ise NSFW etiketi bulunan dosya, kanal, resim veya sunucunun +18 içerik barındırması yüzündendir. NSFW etiketini herhangi bir kanal veya sunucuya ekleme yapabilirsiniz. Bu etiketin kullanıcıları bu tür içeriklere karşı uyarması da iOS cihaz kullanıcılarını büyük bir sorun yaratıyor.

Discord, NSFW Etiketini Sunucular İçin de Getiriyor.

Discord, daha önce NSFW etiketini sadece kanallar için kullanma özelliği vardı. Son güncelleme ile bu etiket sunucunun tamamı için kullanma özelliği ekledi. Sunucu NSFW içerikleri içeriyorsa ve sunucu konusu bunun üzerindeyse, sunucu bu etiketi alır. Sunucuda NSFW etiketlerine sahip çok sayıda kanalın bulunması, sunucuya NSFW etiketleri vermez. Apple, iOS platformundaki tüm müşterilerin (18 yaşın üzerindekilerle birlikte) NSFW etiketi ile sunuculara üye olmaları ve erişim kazanmaları engelledi. 18 yaşın üzerindeki iOS müşterileri, aynı hesaplarla Discord’un internet ve dizüstü bilgisayar versiyonlarında da içinde NSFW etiketi bulunan sunuculara katılma hakkına sahiptir.

Hesap sahipleri, kazara veya istemeden 13-17 yaş seçmeleri durumunda bunu Discords Trust & Safety paneli aracılığıyla göstermelidir. Yaşınızı göstermek için önce resimli bir kimliğiniz olmalıdır. Kimliğinizin ve kullanıcı adınızın kağıda yazılı fotoğrafını çekip bu bağlantı aracılığıyla Trust & Safety ekibine göndermelisiniz. Sunucunuzun NSFW etiketini açık bir neden olmaksızın aldığını izlediyseniz, bunu Trust & Safety ekibine de göstermeniz gerekir.

Discord’un tüm iOS müşterilerini NSFW sunucularından engellemesinin en büyük nedeni, Apple uygulama kılavuzlarından kaynaklanıyor olmasıdır. Apple artık NSFW içerikli materyal veya materyaller içeren sunucuların iOS müşterileri tarafından üretilmesini istemiyor. Bu kural ihlal edildiğinde Apple, geliştiricisine bildirmeden yardımcı programı App Store’dan elden çıkarma hakkına sahiptir.Instagram & YouTube & Twitter & Discord