EA (Electronic Arts) Salgından Kâr Etti. Şirketin Gelir Rekoru Kırıldı!

Günümüzde pandemi nedeniyle özellikle dijital oyun satışları tavan yaptı. EA (Electronic Arts) de bu durumdan en çok faydalanan firmalardan birisi. Firma tarafından yapılan açıklama raporunda elde edilen kârın ne kadar olduğu da açıklandı.

Pandemi sürecinde elde ettiği geliri açıklayan firma, 38 yıllık tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 31 Mart itibariyle elde edilen gelirin önceki mali yıla oranla 5.537 milyar dolardan 5.629 milyar dolara çıktı.

Firma, geçen seneki 3 milyar dolarlık kârının üstüne bu yıl 837 milyon dolar daha kâr ekledi. Bir kerelik vergi indirimi programını uygulayan firmanın 4. çeyrekteki gelirleri ise düşüşe geçti.

EA’nın çevrimiçi oyunlardaki elde ettiği kâr ise geçen seneye kıyasla %15 artarak 6.190 milyar dolara ulaştı. Beklenilendem 600 milyon dolar daha fazla olan gelirim 4.6 milyar doları ise canlı destekten geldi. CFO Blake Jorgensen, bu miktarın 130 milyon oyun satışına denk geldiğini bildirdi.

1 yıl boyunca 13 yeni oyun duyuran EA, bu süreçte 42 milyon yeni kullanıcı kazandı. Bu kullanıcıların en çok yöneldiği oyun ise PC + konsolda 25 milyon kullanıcıya varan FIFA 21 oldu.

Ayrıca Ultimate Team modu %16 artış yaşadı. Bir diğer başarı ise 100 milyon kullanıcıya ulaşan Apex Legends oyunundan geldi.

EA’de geçen sene konsol oyunlarının dijital olarak satılma oranı %49 iken bu sene %62’ye ulaştı. Son olarak ise bu sene Battlefield 6’nın geleceği duyuruldu.