Nokia, 5G İnternet Hizmeti İçin Binlerce Kişiyi İşten Çıkaracak!

Nokia; eskilerin efsanevi telefonu, bir neslin birbiriyle ulaşım şekli… Günümüzde, mobil sektöründeki gelişmelerden çok uzakta kalmaya başladığı için daha çok telekomünikasyona yönelmiş durumda. Bu sektördeki varlığını arttırmak için faaliyetlerine hız vermeye başlayan şirket, 5G için kolları sıvamış durumda. Birçok rakibinin gerisinde kalan Finlandiya menşeili şirket 5G için kaynak arayışına girdi. İlk çözüm ise binlerce çalışanı işten çıkarmak.

Nokia, 5G Teknolojisi İçin İşçi Çıkarımı Yapacak

Firma yetkilileri, 5G teknolojisi çalışmaları için birçok açıklama yaptı. Bunlar arasından en çok dikkat çekeni ise işçi çıkarma kararları. Şu anda 90.000 kişi bulunan şirketin hedefi, işçi sayısını 18 ila 25 ay içinde 80.000 dolaylarına çekmek. Böylelikle çalışanların maaşları olan 600 milyon dolar, Ar-Ge çalışmaları için ekstra para olarak kenarda duracak.

Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamalarına göre çalışan çıkarma global çapta yani her yerde etkili olacak. Sözcü, yaptığı açıklamalara çıkarılan çalışanlara danışmanlık hizmeti sunulacağını da sözlerine ekledi. Tüm detaylar belli olmasa da bilinen kadarıyla Birleşik Krallık’ta 96, Finlandiya’da 300 kişiyle yolların ayrılacağı söz konusu. Çıkarılan çalışanların yerine ise 5G için alımlara devam ediliyor.

Hali hazırda Nokia, bu alandaki en büyük rakipleri Huawei ve Ericsson’un bir hayli gerisinde. Şirkette bu kötü gidişatı engellemesi için Ağustos ayında CEO’luk görevine Pekka Lundmark geldi. 57 yaşında olan Finli CEO, kariyerine yine burada başlamıştı. Lundmark, yaptığı açıklamalarda “Rekabet etmeye girdiğimiz bu sektörlerde kazanacağız.” dedi.

Nokia Bu Sefer Ön Planda Olmak İstiyor!

Akıllı telefon sektörünün hızlı gidişatına ayak uyduramayan ve bu sektörde oldukça fazla sönen Nokia, 5G sektöründe adından söz ettirilen olmak istiyor. Bir zamanlarda satılan her üç telefondan ikisine sahip olan dev şirket, bugünlerde bir dizi yanlış ve saçma sapan kararlar yüzünden akıllı telefon sektöründe geriye düştü. Daha sonralarda şirketin akıllı telefon departmanı önce Microsoft’a, daha sonra da HMD Global’e geçti. Şu anda halen HMD tarafından Nokia marka akıllı telefonlar üretiliyor.

Nokia tarafından bakarsak bu olay (işten çıkarma) ilk kez yaşanmıyor. Daha önce birçok kez bu durumu yaşayan firmada özellikle akıllı telefon üretimindeki çalışanlar çıkarılmıştı. Sadece Fransa’da 1233 kişi ile yollar ayrıldı.Instagram & Twitter & YouTube & Discord