Rufus Yazılımı ile Windows İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?

Artık herşey çok kolay bir hala gelmeye başladı. Bildiğiniz gibi bundan 3 veya 4 yıl önce CD kullanarak format atılıyordu, günümüzde ise yerini Flash Bellekler almış bulunmakta. Bu yüzdende bugünkü konumuz Rufus yazılımı ile nasıl kullanılır ve içine nasıl işletim sistemi kurulur bunu görelim.

Windows 10 İşletim Sistemi İndirme

Rufus ile Windows 10 işletim sistemini USB belleğe kurulumu gerçekleştirebilmek için Windows 10 ISO dosyasını elde etmemiz gerekmekte. Microsoft’un Windows 10 Aracı, bu konu için en mantıklı çözüm. BURAYA tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfadan “Aracı şimdi indirin” butona basıp resmi yazılımı indirebilirsiniz.

Yazılımı açtıktan sonra Windows 10 sürümünü belirleyin ve ileri butonuna basın. Daha sonra karşınıza iki tane seçenek çıkarak. Bunlardan ikinki sıradaki seçeneği seçip Windows 10 kurulum ISO’sunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


Rufus Rehberi

Windows 10 ISO dosyasını indirdikten sonra Rufus yazılımına geçelim. Rufus yazılımı BURAYA tıklayıp indirebilirsiniz. En güncel sürümü kurmanızı öneririm.

Rufus yazılımı kurduktan sonra, üste verildiğimiz fotoğraftaki gibi bir ekran çıkması gerekmektedir. Bazı bilgileri bilmeniz gerektedir. Windows 10 ISO dosyasını kurabilmek için flash belleğinin, 8 GB ve üzeri kapasiteler kullanmanız önerilmekte. Daha sonra “Önyükleme seçimi” adlı kısımını göreceksiniz. Seç kısmından indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçmeniz gerekmekte.

Bu bölgedeki önemli kısımlardan birisi de Disk Bölüm Düzeni. GPT seçeneğini seçmeniz halinde güncel olan UEFI BIOS tipine göre olan türde bir USB diski hazırlanacak. Eğer MRB seçeneğini seçerseniz de eski tip Legacy ve yeni tip UEFI BIOS‘a uygun olan USB diskiniz hazır hale gelecektir.

Gerekli ayarlar yaptıktan sonra “Başlat” tuşuna bastıktan sonra bi uyarı alacaksınız. Bu uyarı tamam tuşuna basarsanız USB flash diskinizdeki bütün dosyalar silinecektir alacaksınız ve USB belleğinizin hazırlama aşamasına geçecektir. Bu işlem kullandığınız USB belleğe göre değişkenlik göstermektedir.İnstagram & Youtube & Twitter & Discord