Samsung DDR5 RAM üretimine geçti: 512GB kapasite

Son yıllarda Samsung ekran kartında ve işlemcilerde üstün bir gelişme sağladı. Ekran kartı tarafında GDDR6 & GDDR6X bellekler yaygınlaştı. İşlemci performansları da ciddi bir şekilde etkilenmeye başladı. Bellek piyasasındaki gelişimin kaçınılmaz olmasından ötürü DRAM piyasası devi Samsung, DDR5 RAM üretmeye başladığını açıkladı.

DDR5 RAM üretime başlayan firmalar Asgard, SK Hynix ve TEAMGROUP.

Samsung, DDR5 RAM üretime başladı

Samsung’un ilk etapta çıkartmış olduğu bellek modülü tam olarak 512GB kapasitesinde. Bu güne kadar üretilmiş en büyük kapasiteye sahip bellekler. Samsung GDDR6 VRAM modellerinde bulunan HKMG teknolojisi bu belleklerde de mevcut. HKMG teknolojisi sayesinde Samsung’un bu yeni modülleri, en yakın rakiplerine kıyasla %13 daha az güç tüketimi yapacak. Nadiren de olsa voltaj dalgası olmakta.

Bu bellekler, 7200MB/saniyeye varan hıza çıkabiliyor. Bu da DDR4 belleklerdeki performansın 2 katı artış yaşanması demek. Bu belleklerde her biri 16GB olmak üzere toplamda 40 DRAM yongası mevcut.

Samsung’un üretime başladığı DDR5 bellekler, ilk olarak yapay zeka, makine öğrenimi vb. işlemi oldukça yoğun olan veri hesaplamaları hedef alıyor.

DDR5 bellek üretimine başlayan tek firma Samsung değil. ASGARD, SK Hynix ve TEAMGROUP DDR5 RAM üretimine başladıklarını duyurdu. Intel ve AMD’nin destek vermesi bekleniyor. DDR5 belleklerin ise hemen kullanıma geçmesi planlanmaktadır. DDR5 RAM pisayaya çıkış tarihleri henüz duyurulmadı.