Spotify Yeni Abone Sayısı Açıkladı

Günümüzün en popüler müzik dinleme platformlarından birisi olan Spotify, 2021 yılı ilk çeyreğindeki abone sayısını açıkladı. Ayrıca beklenen gelir kaybı sonuçları da açıklamalar içerisinde.

Spotify, özellikle geçtiğimiz sene koronavirüs salgını dolayısıyla ilgi odağı hâline geldi. Büyümeye devam eden firma 2021’in ilk 3 ayındaki abone artış sayısını açıkladı

Spotify, son 3 ay içinde 11 milyon müşterinin platforma katıldığını ve tam müşteri sayısının 366 milyon olduğunu duyurdu. 2020’nin başlangıcına göre büyük bir patlama yaşatan Spotify, öngörülen artış rakamlarının altında kaldı.

Şirketin kullanımıyla ortaya konulan rapora göre, Premium planları satın alan insan sayısında büyük ölçekli bir büyüme yaşandı. Ocak ve Mart ayları arasında yaklaşık 4 milyon müşteri ek olarak ayrıldı. Platformda 158 milyon ödeme yapan müşteri var ve 208 milyon müşteri reklam içeren modeli kullanıyor.

Spotify, Ciddi Kayıp Bekliyor!

Devam kârını 14 milyon Euro olarak belirleyen kuruluş, 2021 yılında 150 milyon 250 milyon Euro arasında bir zarar bekliyor. Firma, elde edeceği bu zararı 400 milyon kullanıcıyı aşarak kapatma planları peşinde.

Belge, şirketin önceki çeyreğe kıyasla sabit zarar oranına sahip olduğunu gösteriyor. Bunun nedenleri arasında, salgın nedeniyle insanların davranışlarında farklılıklar yapılması ve aboneliklerin iptal edilmemesi için kendi aile planını içeren paketlerin sunulması yer alıyor.

Ayrıca Spotify, App Store ücretlerinin düşürülmesi nedeniyle Avrupa Birliği tarafından Apple’a yönelik antitröst ücretlerin karşısına gelme durumuyla karşı karşıya gelebilir. Çünkü Spotify ve Epic gibi birkaç kurucu, kuruluşun kendi ücret sistemini zorunlu kıldığını beyan ediyor. Bununla birlikte, esas olarak İsveç merkezli firma, sanatçılara adil bir şekilde ödeme yapmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Geçen yıl, Spotify’ın düşük bir ücret ödediği gerekçesiyle, bir müzisyen grubu Kırık Kayıt pazarlama kampanyasını yayınladı. Bu ayın başlarında, Apple Music’in sanatçılara dinlenme başına bir sent, Spotify’ın da yarım sent ödediği söylendi.

Bunca gelir adaletsizliği iddialarının yanında unutulmaması gereken bir diğer şey de Spotify CEO’su Daniel Ek’in, İngiltere Premier Lig’in köklü futbol takımlarından olan Arsenal için nabız yokluyor olması.