Steam, Epic Games ve Microsoft Yüzünden Köşeye Sıkıştı!

Dijital oyun pazarında işler iyice kızışmaya başladı. Şu anda bu alanın lideri konumunda bulunan Steam, aldığı komisyon oranıyla sürekli eleştiriliyor. Epic Games’in komisyon oranını %12 olarak açıklamasının ardından zor duruma düşmeye başlayan Steam’e bir büyük darbe de Microsoft’tan geldi.

Yapılan açıklamalara göre Windows Store’da oyun firmalarından alınan komisyon oranının ciddi oranda düşürüleceği açıklandı.

Microsoft, Windows Store’dan Aldığı Komisyonu Azaltıyor

Oyun Stüdyolarının en büyük sorunlarının başında gelen komisyonlar, ilk olarak Epic Games sayesinde gündeme gelmişti. Steam ile olan rekabetini artırmak isteyen firma, oyun geliştirici firmaların çoğunu kendine çekmek için komisyon oranını düşüreceğini açıkladı. Steam’de %30 olarak alınan komisyonu %12 seviyesine çeken Epic, bu konuda başarılı olmuş gibi.

Geliştiriciler tarafından taktirle karşılanan bu hareket, Epic Games’in oyun çıkarma isteğini daha da artırdı. Pazar lideri unvanını koruyan Steam bu konuda sürekli eleştirilse de bu konu unutulmaya başlanmış gibiydi. Fakat o taraftan bir darbeyi de Microsoft’tan aldı.

Microsoft tarafından Xbox Wire’da yapılan açıklamaya göre Windows Store’da yapılacak olan oyun satışları, 1 Ağustos’tan itibaren %30’dan %12’ye çekilecek. Bu komisyon politikasının, oyun geliştiricilerinin Steam’e olan ilgisinin azaltması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft, “Oyun geliştiriciler, oyunculara harika haberler sunma hedefimizde büyük öneme sahip. Onların bizim platformlarımızda başarılı olmalarını istiyoruz. Adil bir komisyon, geliştiricilerin daha fazla oyuncuya ulaşmasına ve daha fazla oyun yapmasını sağlayacak. Bu da daha iyi bir ticari başarı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.