Twitch 7.5 Milyon Botu Uygulamadan Temizliyor!

Amazon’a ait olan Twitch, yayıncı istatistiklerinde şişirici derecede artış gösteren 7.5 milyondan fazla bot tespit ettiğini Twitter hesabından duyurdu. Bahsedilen hesapları silmeye başlayan Twitch, kullanıcıları “ilerleyen dönemde önemli miktarda takipçi ve izleyici düşüşü yaşayabilecekleri” konusunda uyardı.

https://twitter.com/TwitchSupport/status/1382379214624714756

Twitch, bahsi geçen botların takip ve izleyici botu eylemlerini yaptığını belirtti. Takipçi botları, kullanıcıların takipçi sayısı yükseltirken izleyici botları da canlı yayın izlenmelerini artırmak içindir. İki istatistik de mevcut kanalı güçlendirmeye ve keşfedilmesine yarar.

SocialBlade adlı bir kaynağa göre popüler yayıncılardan birisi olan xQc 2.2 milyon istatistik kaybederken birçok yayıncı da aynı şekilde ani düşüşler yaşadı. Diğer bazı yayıncılar ise bunların aksine az miktarda düşüşler hatta artışlar gördü.

Şirket, bot hesapları silmenin yanı sıra bot basan kanallar hakkında yasal işlem başlatacağını da belirtti. Daha öncesinde bot satıcılarına dava açan şirket, bot saldırılarının kurbanı olanlar hakkında işlem yaplmayacağını da belirtti.