Twitter ve TikTok’un Türkiye Temsilcileri Açıklandı!

Yeni sosyal medya düzenlemesi sonrasında Türkiye’ye temsilci atayacağını açıklayan Twitter sonunda resmi bir şirket hâline geldi. Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketi adını tescillendiren Twitter, temsilci olarak da Kevin Cope’u atadı.

Twitter, resmi olarak işlemlerine 22 Nisan 2021 tarihinde başladı. Ticaret Sicil gazetesinde yayınlanan İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü kayıtlarına göre şirketin ofisi Levent Kanyon’da yer alıyor.

Habertürk yazarı Necdet Çalışkan’ın haberine göre ABD’nin Delaware eyaletindeki T.I. Redwing LLC adlı bir firma tarafından 10 bin TL bütçe ile kurulan Twitter, Türkiye’de tüzel kişilik kazanmış durumda.

İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında da yer edinen Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketinin faaliyet alanları ise şöyle açıklandı:

“Twitter grubunun global faaliyetleri, ürünleri, idari ve işletmesel süreçleri ile ilgili olarak stratejik, mali, pazarlama, üretim, iş süreçleri, regülasyon, içerik, proje vb. konularında destek sağlamak, yukarıda sayılan her türlü konuda diğer teknik, profesyonel destek, danışmanlık ve hizmet faaliyetlerini yürütmek; internet ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri takip etmek; internet hizmetleri ve uygulamalarını geliştirmek; internet reklamcılığı da dahil olmak üzere reklamcılık ile ilgili her türlü ürün ve hizmet için doğrudan veya dolaylı olarak satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak; yazı, işaret, sembol, resim, fotoğraf, video, ses dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın kullanıcılar tarafından meydana getirilecek içerikler ile ifade ve gönderilerin internet ortamına aktarılmasına ilişkin internet siteleri, platformlar ve uygulamaları kurmak, bunları işletmek, yönetmek ve geliştirmek; her türlü dijital ortamdaki her türlü içerik hizmeti faaliyetlerinde bulunmak; her türlü web portalı faaliyetlerinde bulunmak; her türlü bilgisayar programlama faaliyetlerinde bulunmak (uygulama, veri tabanı, sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb.). Şirket amacını gerçekleştirmek için her türlü diğer iş ve işlemleri yapabilir, gayrimenkul alabilir, satabilir, kiralar, kiraya verir bunlar üzerinde ayni ve şahsi her türlü hakları tesis edebilir, ipotek alabilir, ipotek verebilir ve ipotekleri fek edebilir; her türlü hukuki, ticari, endüstriyel, finansal ve diğer işlemlerde ve taahhütlerde bulunabilir, sözleşmeler akdedebilir.”

TikTok Türkiye Temsilcisi de Açıklandı.

Twitter’dan sonra Türkiye’ye temsilci atayacağını duyuran bir diğer şirket de TikTok oldu. 29 Mart 2021 tarihinde 100 bin TL bütçe ile kurulan TikTok Turkey Dijital Medya ve Reklam Limited Şirketi kuruldu. TikTok Türkiye Temsilcisi olarak da Cormac Patrick Keenan seçildi.

TikTok ve Twitter’ın yanı sıra Google’ın da bir şirket kurduğu belirtildi.