Windows 7 ve 8’i Ücretsiz Windows 10’a Yükseltebilirsiniz!

Microsoft’un eski sürümleri güvenlik açısından tehlikeli olmaya başladı. Bu durumu gören Microsoft Windows 7 ve 8’lerden 10’a geçişi ücretsiz kıldı.

Amerika merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10’u yayınladıktan sonra Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına bedava dağıttığı yükseltme olanağı sunmuştu. Bu sayede milyonlarca kullanıcı, herhangi bir ödeme yapmak mecburiyetinde kalmadan Windows 10’a geçiş yapabilmişlerdi. Ücretsiz yükseltme kampanyası, fotoğrafıyette 2016’nın sonunda bitmişti ancak görünen o ki bitmemiş. Kullanıcılar bugün bile Windows 10’a bedava dağıttığı yükseltme yapabiliyorlar. Herhangi bir Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıcısı, herhangi bir ücret ödemesi yapmadan Windows 10 yükseltmesi yapabiliyor. Herhangi bir Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıcısı, herhangi bir ücret ödemesi yapmadan Windows 10 yükseltmesi yapabiliyor.

Windows 7 ya da Windows 8.1 için bir lisansınız var ise, Windows 10‘a sahip olmayla ilgili bilgiler, özelleştirilmiş Softpedia ortamında bulundu, ve iyi haberler var, çünkü güncellemeyi gerçekleştirme adımları basit. Microsoft‘un bu kapıyı, donanımlarını güncellemeye isteksiz büyük kuruluşlar için açık tutmaya sürmesi mümkündür. Bu bağlamda emin olmanız gerekli olan tek şey, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi kullanmış olduğunuz etkinleştirme anahtarının orijinal olması. Aksi takdirde bedava dağıttığı yükseltme olanağından yararlanamıyorsunuz. Ayrıca kullanmış olduğunuz anahtarın kişisel kullanıma uygun olması gerekmektedir. Yani kurumsal anahtarlar veya toplu lisans anahtarları da bedava dağıttığı yükseltmeye dahil değil.

Microsoft, Windows 10’un en güncel halini, her zaman web sitesinde tutuyor. Yani eskiden olduğu gibi bir kurulum CD’si temin etmek artık lüzumsuz. Burada bulunan bağlantıyı kullanarak ulaşabileceğiniz siteye giriş yaptıktan sonra, “Windows 10’u bilgisayarınıza yüklemeyi mi istiyorsunuz?” başlıklı bir bölümün varlığını göreceksiniz. O bölümde yer alan “Aracı Şimdi İndirin” butonu, bilgisayarınıza “Media Creation Tool” isimli bir araç indirecek.Media Creation Tool aracını indirdikten sonra çalıştırmanız gerekmektedir. İki seçenek ile karşılaşacaksınız, ihtiyaç duyduğunuz seçenek “Bu bilgisayarı şimdi yükselt.” Bu butona tıkladıktan sonra gerekli onaylarını verin ve bilgisayarınızın Windows 10’a yükseltilmesini bekleyin. Çok çok büyük bir ihtimalle etkinleştirme anahtarınız otomatik şekilde Windows 10’a aktarılacaktır.

Ancak eğer yine de etkinleştirme istenirse, “Bu Bilgisayar” uygulamasına sağ tıkladıktan sonra “Özellikler” butonuna tıklayın. Etkinleştirme anahtarıyla ilgili olan bölüme de Windows 7/8.1’e ait olan anahtarı girin (Windows 8.1’de muhtemelen istemeyecektir. Windows 7 için her olasılık % 50). Ancak bunu gerçekleştirirken internete bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Instagram & YouTube & Twitter & Discord